Ana Sayfa > Yazarın Köşesi > AZ GİTTİK UZ GİTTİK, DERE TEPE DÜZ GİTTİK.

AZ GİTTİK UZ GİTTİK, DERE TEPE DÜZ GİTTİK.


20-01-2009 13:23

             EDİTÖR             

Az gittik, Uz gittik, Dere Tepe düz gittik. Bir de dönüp baktık ki bir arpa boyu yol gitmişiz.

...

 

“AZ GİTTİK UZ GİTTİK, DERE TEPE DÜZ GİTTİK. BİR DE DÖNÜP BAKTIK Kİ BİR ARPA BOYU YOL GİTMİŞİZ”

 

Bu tekerlemeyi hatırladınız mı?

Çocukluğumuzda bize masal anlatan büyüklerimiz bu tekerlemeyi sıkça kullanırlardı. Çocuk olmanın saflığı ve masumluğu içinde böyle bir şeyin olabileceğini düşünür ve kahramanımızın bu kadar çok çaba gösterdikten sonra çok az bir yol alması, onu gözümüzde daha da yüceleştirirdi. Düşünsenize bu kadarcık bir kazanım için ne kadar çok çaba gösteriyordu.

 

Ama artık büyüdük. Öyle az giden, uz giden hatta dere tepe düz giden biri bir arpa boyu yol gidiyorsa, ona “sen kimi kandırıyorsun? diye soruyoruz. Sormalıyız.

 

Bugünde çok değerli meslek örgütümüzün çok değerli yöneticilerine soruyoruz. Eğer temmuz ayında imzaladığımız protokolden ancak bir arpa boyu ileri gidebildiysek, bu kadar yaygarayı neden çıkardık? SGK’nın sunduğu e-sözleşme bundan daha mı kötü şartlar içeriyordu. Şimdi çıkıp da bu kadar eczacının gözünün içine baka baka demokratik meslek örgütünün vazgeçilmezliğinden falan bahsetmeyin. Biz demokratik meslek örgütünün değil onu yöneten siz beceriksiz ve korkak yöneticilerin vazgeçilebilir olduğundan bahsediyoruz. Gerçi Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek lazım siz istediklerini aldınız. Daha önce beceriksizliğiniz dolayısıyla kaybettiğiniz bazı imtiyazları geri almayı başardınız.

 

Bunları şöyle bir hatırlayalım.

 

1) TEB’in eskiden olduğu gibi her yıl eczacıyı soyacağı sözleşme kağıtlarını fahiş fiyattan satma hakkını elde ettiniz. (SGK yetkililerine, batmak üzere olan 8000 eczaneye ücretsiz dağıtma sözü verip de 500 TL ye sattığınız sözleşme kâğıtlarından bahsediyorum).

2) Kan ürünlerini ve diyaliz reçetelerini eşit dağıtıyoruz ve kamuyu zarara uğratmıyoruz maskesi altında eczacıdan tırtıkladığınız %1–2 komisyonları almayı garantilediniz.

Eh! Mübarek olsun. Hayrını görün. Bu protokol yaygarası başladığı zaman ben yazdığım bir yazıda TEB ve odaların para kaynaklarına dokunmakla SGK hiç iyi yapmadı, şimdi kıyamet kopacak demiştim. Aynen de öyle oldu. Kıyamet koptu ne zamana kadar? TEB ve odalar para kaynaklarını geri alıncaya kadar.

        

         Şimdi eczacılar ne yapacak?

        

         20 gündür kopardığı fırtınadan sadece gürültü yaratan ve kendilerini üç kuruşa satan bir meslek örgütünü tekrardan gözden geçirecekler. Bu meslek örgütünün gerçekten olmazsa olmaz olup olmadığını değerlendirecekler.

         Güvendikleri TEB Merkez Heyeti Üyelerinin 1–2 işgüzar oda başkanı tarafından nasıl rezil edildiğini gözden geçirecekler.

         51 odanın “TEB’in dışında hazırlanmış bir anlaşmaya asla izin vermeyiz” demesine rağmen aynı gece bakanın karşısında dizleri titreyen TEB yöneticilerinin nasıl korkularına mağlup olduklarını görecekler ve aslında seçtikleri oda yöneticilerinin de hiçbir ağırlığı olmadığını tespit edecekler.

         Seçtikleri ve güvendikleri yöneticiler tarafından bir kez daha aldatıldıklarını düşünecek ve kendilerine bundan sonrası için yeni bir yol çizecekler.

         Veya bunların hiç birini yapmayıp kaderlerine razı olacak ve aldatılmaya devam edecekler.

Ama unutmamak lazım ki, bir çukura bir kez düşmek kaza olarak kabul edilebilir ama ikinci defa düşmek AHMAKLIKTIR.

 

Ecz. Mehmet Saydan

 


4.5 / 5 (16 Oy)
GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞINIZ
(Yayınlanmasını istemediğiniz sadece editöre hitaben yazdığınız yorumlarınızın başlık kısmına "YAYINLANMASIN" yazınız)

Ad-Soyad veya rümuz(Zorunlu alan):
E-Posta (Buraya bir mail adresi yazılmalıdır.Gerçek olması şart değildir):
Başlık (Buraya yazının başlığını kopyalayıp yapıştırınız)
Yorumunuz:


 OKUYUCU YORUMLARI

GÖNDEREN: Emine Dİlek HÜNER
TARİH: (21-01-2009) 15:04
BAŞLIK: ÇOK HAKLISINIZ
YORUM: Yazınıza tamamen katılıyorum. Bahsettiğiniz gibi en ufak bir yol alamadık. DAha doğrusu alamadılar. Kar kış demedik hepimiz Ankara yollarını tuttuk. Tabiki tüm bunları yapmalıydık bizim mesleğimizin şahsiyetiydi önemli olan. Ama bakıyorum ki sözleşme ilk haliyle olduğu gibi kabul edilmiş. Hatta bildiğim kadarıyla bazı konulardaki kararlarda gerileme bile var. Ödemeler 60 günde avanssız yüzde yüz olacak diye seviniyorlar. SGK sözünü tutup 60 günde ödese bile ödeme 105 güne çıkmış durumda. SAyın TEB yöneticileri matematiği sadece topladığınız aidatları hesaplarken mi kullanıyorsunuz. Nasıl oluyorda 60 günü zafer kazanmış edasıyla dillendiriyorsunuz.Diğer rahatsız edici konu iskontolar enalt gruba hiç iskonto yaptırılmamış tabiki hepsi meslektaşım bundan mutlu olurum. Ama nasıl olsa sayıları az diyerek enüst gruba %2.5 iskonto yaptırılıyor. Bende bu sınıfa dahilim bu yıl için. Enüst grup nasıl olsa çok kazanıyor(ki ne kazanıyoruz belli)diye bu sınıfı umursamamak meslek örgütüne yakışıyorsa onları kutluyorum. Sİyasetcilerle oturup kalkarak siyasetci gibi düşünüp hareket etmeyi benimsediler (Hani nasıl olsa bu kadar az kişinin oyunu almasak ne olur ki diye düşünüldüğü gibi).Enalt grup iskonto yapmasın ama diğerlerini de lütfen aynı seviyede tutulsaydı keşke(Bu alt-üst ifadeside çok kötü ama kendileri kullandığı için böyle ifade ettim).Kısacası bu meslek örgütünün eczacılık mesleğine yakışmadığının düşüncesindeyim. Bence asıl çözüm, sendikamızı güçlendirmek ve SGK ile görüşmeleri sendika vasıtası ile yapmak olacaktır. Nasıl diğer meslek sendikaları bunu yapıyorsa bizde mesleğimizi ancak bu sayede ayakta tutabiliriz diye düşünüyorum.

GÖNDEREN: eczacı
TARİH: (21-01-2009) 14:47
BAŞLIK: dağ fare doğurdu
YORUM: işte bizim meslek örgütümüz devlet tehdit etti bizimkilerde aman bize dokunmayında eczacılara ne yaparsanız yapın dedi bu dünyadada öbür dünyadada iki elim yakanızda olacak korkaklar

GÖNDEREN: ecz. funda er
TARİH: (21-01-2009) 11:00
BAŞLIK: AZ GİTTİK UZ GİTTİK, DERE TEPE DÜZ GİTTİK
YORUM: Yani bir yazi bu kadar isabetli olur.
Bence de TEB, yanliz, alternatifsiz ve eczacinin hayatinda yegane soz soyleyebilecek bir kurum olmaktan cikmalidir.
Fahis aidatlar ve sozlesme bedelleri ile eczaciyi tam anlamiyla somurmektedir. ( guya tek amac haklarimizi kormak)
Ayrica amaclari sadece bu kadarini elde etmek idiyse orgutu ve bizleri kamuoyunda , cikarlari icin halkin ilaclarini vermekten kacinan kisiler olarak lanse etmelerine ne gerek vardi...

GÖNDEREN: AHMET KAŞIKÇI
TARİH: (20-01-2009) 18:23
BAŞLIK: AZ GİTTİK UZ GİTTİK, DERE TEPE DÜZ GİTTİK.
YORUM: Doğru ya da yanlış, hatalı veya hatasızdır ama TEB bizim kendi malımız, kendi örgütümüzdür. Kendi yumruğumuzdur. TEİS TEB'in olumsuzluklarını eleştirmiş, gerektiğinde muhalif olmuş, gerektiğinde de destek vermiş; ancak, hiçbir zaman rakip olmamıştır. Bu bağlamda bizler de TEİS'in TEB'e alternatif olmasını beklemeyiz, bu bir demokratik sivil toplum örgütüdür ve tüm üyelerimize açıktır. Canı isteyen, yönetimi beğenmiyorsa, başkanlık koltuğunu devralabilir. Tüm meslektaşlarıma saygılarımla.

GÖNDEREN: DENİZ GÜMÜŞEL
TARİH: (20-01-2009) 17:59
BAŞLIK: BRAVO
YORUM: doğru söze nedenir ama bu yazıyı yazanın elleri öpülür ona eminim
Ellerişne sağlık Mehmet Abi Yuh olsun bunlara

GÖNDEREN: Halil İbrahim Tuncalı
TARİH: (20-01-2009) 17:47
BAŞLIK: AZ GİTTİK UZ GİTTİK, DERE TEPE DÜZ GİTTİK.
YORUM: Eczacı-Eczacı ortaklığı konusunda bir tartışma açılmadan
sırf komplo teorileri ve varsayımlarla engellenmeye çalışılmasını
üzerinde konuşulmadan reddedilmesini doğru bulmuyorum.
Bu dönemde protokol sözleşmelerine zarar vermemek adına sessiz kalmayı tercih etsem de ben KESİNLİKLE TARAFTARIYIM ve bu konuda Hayır diyenlerin çoğunun işin aslını bilmediklerini düşünüyorum.
Hayır lobisini oluşturan önder kişilerin de konuyu tartıştırmadan laf ebeliği ile kapatmaya çalıştığını düşünüyorum.
Ben Eczacı- Eczacı ortaklığını şirket statüsü kazandırılarak
hayata geçirilmesini mesleğin geleceği açısından hayati görüyorum. Bu hususu tehlike olarak gören ve empoze eden kişiler bir gün bu durumu kabul etme noktasına gelseler de mesleği kurtarma noktasından çok uzakta olacaklar.
Kaymak tabakası eczacıları için tehlikeli olabilir. Onun dışında meslekteki tüm bozulmalara çare olması muhtemel bir oluşumdur.
Bu işin sonu zincir eczaneye gider masalı ile bu iş örtülmemeli.

GÖNDEREN: ecz.çağlayan gürlek
TARİH: (20-01-2009) 15:51
BAŞLIK: teb
YORUM: Eczacının sesıne en yakın ses teisi kutluyorum.
Bir an önce teb i devre dışı bırakıp hakkımızı alabilecek teisi yasal bir zorunluluk halıne getirmelıyız.en azından teb in resmı alternatıfı olmalıdır.isteyen eczacı teb e isteyende teise uye olmalıdır.aynı şekılde odalarda alternatıfını kullanma hakkı kazanmalıdır...
saygılar

GÖNDEREN: ayla koçak
TARİH: (20-01-2009) 15:03
BAŞLIK: ne değişti
YORUM: halen oda sayfasında yeni protokolun yayınlanmasını bekliyorum..ne değişti acaba
anlaşılan kamu iskontosondaki sıkıntımız karlılığımızı %1-2 artırarak görmezden gelindi..
eskiden 45 günde aldığımız parayı artık 60 günde almaya başlayacağız..
özel hast.ler dışındaki muayene ücreti tahsildarlığımız devam edecek..
Protokolü dört gözle bekliyorum acaba ne değişti!!!!


FOTOĞRAF GALERİSİ
 
 

    

Powered by: PHPCow.com