Ana Sayfa > Yazarın Köşesi > E-SÖZLEŞME

E-SÖZLEŞME


04-01-2009 09:39

             EDİTÖR             

Esaretin yeni adı e-sözleşme eczacıları mı yoksa SGK'yı mı bütün dertlerinden kurtaracak.

...

 

         Son yıllarda ortaya çıkan ve olmazsa olmaz kabul ettiğimiz bir kavram “e-“. Sihirli bir sözcük. Hangi kelimenin önüne yazarsanız, o kelimeye bir anda tanrısal bir güç kazandırıyor. E-devlet, e-beyanname, e-okul ve son olarak e-sözleşme. Televizyon haberlerine bakarsınız ülkenin ilaç sorununu çözecek mucize bir buluş. Dün eczaneme gelen bir hasta “ilaç sorunu ortadan kalkmış, e-sözleşme ile aracılar aradan çıkarılacakmış böylece herkes ilacını rahatça eczanelerden alabileceklermiş, Televizyon haberlerinde izledim” dedi. Yani eczacıları pazarlığın diğer tarafı olarak kabul edemeyen kurumlar, pazarlık masasındaki karşı tarafı aracı olarak görmekte ve masadan kaldırırsam bütün sorunlar biter sanmaktadır.

 

         Ne kadar kolay değil mi? Tıkla kurtul. Sözleşme parası falanda yok. Yıllardır başımıza dert olan sözleşme konusu e-sözleşme haline gelince her şey bir anda düzelecek. Yani artık ilaç bedellerini gününde ödeyecekler, olur olmaz kesinti yapmayacaklar, provizyon sistemi tıkır tıkır çalışacak, öyle her gün kurallar değişmeyecek, avans falan yok alacaklarınız tam olarak ödenecek vs. vs. vs. Kısacası bütün sorun sözleşmede yıllardır başına bir “e-“ ekleyebilseydik bu sorunların hiçbirini yaşamayacaktık.

 

Değerli meslektaşlarım,

 

Sakın oyuna gelmeyin! Bir alışveriş yapılacaksa önce pazarlık yapılır. Bu alışverişin şartları her iki tarafında olduğu bir masada uzlaşma yoluyla oluşturulur. Birileri size aracıları ortadan kaldıralım ben size daha iyi şartlar sunacağım derse sizi satın almak istiyordur. Bunu kabul ederseniz onun malı olursunuz. Size başlangıçta bazı iyi şartlar sunabilirler ancak bilesiniz ki artık sizin bir kişiliğiniz yoktur. Ne yapacağınıza hep sahibiniz karar verir. Bu güne kadar bizlere dayattıkları isteklerini bir gözden geçirin, bundan sonra bu isteklerinden vazgeçmeleri için bir sebep görebiliyor musunuz?

 

Önümüzdeki günlerde bu e-sözleşmeleri onaylayanlara bazı imtiyazlar sağlayacaklarını söyleyebilirler. Buna inanıp, bunu daha çok kazanmak için bir fırsat sanıp e-sözleşmeyi tıklayanlar bilmelidirler ki hem kendilerini hem de meslek örgütlerini büyük bir tehlikeye atarlar. E-sözleşme bugün bahsedildiği haliyle bir özgürlüğün değil bir esaretin belgesidir.

 

Hiçbir meslektaşımın bu oyuna gelmeyeceğini umut ediyorum.

 

Peki, şimdi TEB Merkez Heyeti ne yapmalı?

 

Pazarlık masasında bugüne kadar uygulanan yöntemin işe yaramadığı açıkça görülmektedir. TEB Merkez Heyeti Ankara’da düzenlediği mitingle elini son derece güçlendirmiştir. Bunu fırsat bilerek kurum yetkilileri ile görüşme konusunda daha profesyonelce davranmalıdır. Örneğin görüşmeler kesinlikle, bu güne kadar görüşmeleri sürdüren kişiler tarafından değil profesyonel menajerler tarafından yapılmalıdır. Miting için harcanan onca para, emek ve zamanın boşa gitmemesi için profesyonel bir menajer firmasıyla anlaşma yapılıp, pazarlıkların onlara yaptırılması uygun olacaktır. Çünkü pazarlık masası duygusal davranılacak veya gurur meselesi yapılacak bir yer değildir. Bir pazarlıkta her istediğini alamazsın ama aldıkları, verdiklerinden fazla olanlar kazananlardır. Bizim de kazanan taraf olmamız için TEB Merkez Heyeti bugüne kadar yaptığı yanlışları yapmamalıdır.

 

E-sözleşme gibi TEB’i yok sayacak her türlü uygulamayı ortadan kaldıracak önlemleri almak Merkez Heyetinin görevidir. Yanlış uygulamalar nedeniyle eczacılar tarafından kendilerine emanet edilmiş olan 53 yıllık meslek örgütümüzü yok edecek her türlü davranış Merkez Heyetinin günahı olarak boyunlarında kalır.

 

E-sözleşmenin tıklanmasına ortam yaratmak TEB’i geri dönülmesi imkânsız bir uçuruma götürür. Sözleşmeleri 500 TL’ye satarak karşınıza aldığınız eczacıların bugün bedava bir sözleşmeyi kabul etmesi ihtimali vardır. “500 TL’ye sözleşme satıp TEB’in kasasını doldurduk, artık e-sözleşme bize zarar vermez” düşüncesini aklınızdan bile geçirmediğinizi ümit ediyorum. E-sözleşme hem TEB’i hem de tüm eczacıları uçuruma sürükler. Bu nedenle E-sözleşmenin hiçbir eczacı tarafından tıklanmamasını sağlamak sizin sorumluluğunuzdur.

 

Önümüzdeki 1 ay hem eczacıların hem de TEB’in sırat köprüsüdür. Bu köprüden düşmeden geçmenin tek yolu birlikte ve akıllıca hareket edebilmektir. Aramızda sendeleyenler veya köprüden geçmek istemeyenler olabilir. Köprünün diğer tarafında özgürlük olduğunu onlara anlatmak hepimize düşüyor.

 

Haydi! yolumuz açık olsun.

 

Ecz.Mehmet Saydan


4.5 / 5 (23 Oy)
GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞINIZ
(Yayınlanmasını istemediğiniz sadece editöre hitaben yazdığınız yorumlarınızın başlık kısmına "YAYINLANMASIN" yazınız)

Ad-Soyad veya rümuz(Zorunlu alan):
E-Posta (Buraya bir mail adresi yazılmalıdır.Gerçek olması şart değildir):
Başlık (Buraya yazının başlığını kopyalayıp yapıştırınız)
Yorumunuz:


 OKUYUCU YORUMLARI


FOTOĞRAF GALERİSİ
 
 

    

Powered by: PHPCow.com