Ana Sayfa > Yazarın Köşesi > TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ'NE NELER OLUYOR?

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ'NE NELER OLUYOR?


13-11-2008 14:22

             EDİTÖR             

Eczacıların 6643 sayılı yasayla kazandıkları ve 52 yıldır kendilerini temsil hakkını verdikleri bu kuruma neler oluyor?

TEB

 

Eczacıların 6643 sayılı yasayla kazandıkları ve 52 yıldır kendilerini temsil hakkını verdikleri bu kuruma neler oluyor? Devlet’in kuruluşları tarafından hafife alınıyor. İmzaladığı protokoller yok farz ediliyor. Varoluş amacı olan eczacılar tarafından, istenmeyen bir örgüt olma yolunda hızla ilerliyor. Herkes TEB’in gerekli olup olmadığını tartışıyor. TEB Merkez heyeti de bu duruma çanak tutmak için akla zarar işler yapıyor ve yangına körükle gidiyor.

 

Bakın yaptığı şeylerden ilk akla gelenler;

 

1)    SGK ile protokol imzalama aşamasında eczane kapatma eylemi kapıya kadar gelmişken bunu uygulamayarak eczacılarda hayal kırıklığı yaratıyor

2)    İstediğimiz gibi imzalandı dediği protokolü uygulamaya koyduramayarak gücünü tartışmalı hale getiriyor

3)    Eczacılar protokol ne olacak diye kara kara düşünürken Bursa’da başkanlar toplantısında günler ve geceler sürecek eğlenceler düzenliyor.

4)    Protokolde kazandığını söylediği hakların büyük bir kısmını kaybediyor.

5)    Bu sırada protokoldeki kayıplarımızın en aza indirilmesi için çalışmalar yapılacakken her şeyi yüzüstü bırakıp İsviçre’ye FİP kongresine gidiyor.

6)    Bütün bu karmaşanın sonunda eczacının hayal kırıklığı olan protokol rica minnet imzalatılıyor ve 500 YTL bedelle eczacılara satılıyor.

7)     SGK her gün yeni bir talimatla örnekleme metotlarında akla ziyan yöntemler uygulayacağını açıklarken hiç sesini çıkarmıyor ve her şeyi kabullenmiş teslimiyetçi bir yapı sergiliyor.

8)    Dolar ve Euro’nun YTL’ye karşı değer kaybettiği zamanlarda ilaç fiyatlarında indirim yapan devlet, bu dövizler değer kazandığı zaman ilaç fiyatlarında hiçbir ayarlama yapmıyor ancak TEB merkez heyeti sesini bile çıkarmıyor.

9)    TEB’in mülkiyetinde olan Eskişehir Eczacı Odası’nın hizmet binasını satışa çıkarıp, eczacılardan bu zor zamanlarda toplanacak parayla satın alınmasını istiyor. Bunun için her eczacının 750 YTL para vermesi isteniyor.

10)                      Eczacı odalarına “ÇOK ÖNEMLİ, ÇOK GİZLİ” başlıklı bir yazı gönderip SGK ile bugüne kadar sürdürülen görüşmelerde taleplerinin reddedildiğini belirterek, 2008 SUT’ta düzeltilmesini istedikleri hususların tüm eczacı odaları aracılığıyla SGK ve ilgili Bakanlıklara iletilmesini istiyor. Yani biz beceremiyoruz ne olur siz yapın diyor. Bunu da çok gizli başlığıyla bütün üyelerinden saklamaya çalışıyor.

11)                      Eczacılık mesleğinin ve onurunun bu kadar ayaklar altına alındığı şu günlerde Eczacı Odalarının başkanları ve TEB Merkez Heyeti üyelerinden bazıları bir deponun sponsorluğunda Paris’e turistik bir geziye gidecek kadar pervasız hareket edebiliyorlar. TEB Merkez Heyeti oda başkanlarına “yaşadığımız bu sıkıntı günlerde Paris seyahati hiç de yakışık almaz. Gitmeyin” diyeceğine kendiside üyelerini bu geziye dâhil etmekte bir sakınca görmüyor.

12)                      Eczacının başına bu kadar iş gelirken hiç sesini çıkarmayan TEB Merkez Heyeti, ne zaman kendi kesesine el uzanırsa bir anda şahin kesiliyor. Daha önce protokollerin elektronik ortamda yapılması gündeme geldiğinde gelir kaynaklarının kesileceğini öne sürerek ortalığı ayağa kaldıran Merkez Heyeti, bugünde kan ürünü ve diyaliz reçetelerinin dağıtımının iptali ile ilgili durumun ortaya çıkması üzerine, yine kendi gelirlerine el uzatıldığı için tozu dumana katıyorlar. Bir anda üstlerindeki ölü toprağını atıp canlanıyorlar ve kendi üyeleri olan eczacıları tehdit etmeyi ihmal etmiyorlar. “Bu reçeteleri karşılarsanız sonradan onaylamayız. Acısını sizden çıkarır, bizde sizi zarara uğratırız” diyorlar. Mantığa bakar mısınız?

 

Bu listeyi daha da çoğaltmak elbette mümkün ama bütün bunları kim yapıyor? 52 yıllık meslek örgütümüz TEB mi? Tabii ki hayır. Bütün bunları TEB Merkez Heyetine seçilmiş yöneticiler yapıyor. Bu akla ziyan işleri yapıyor ve sonra da “TEB’i ortadan kaldırmak istiyorlar” diye yaygara yapıyorlar, korku yaratıyorlar. Hedef şaşırtıp dikkati kendi üstlerinden başka tarafa çevirmeye çalışıyorlar.

 

Değerli meslektaşlarım, 52 yıllık meslek örgütümüz hepimizin göz bebeğidir. Devletin tüm kuruluşları tarafından önemsenmekte ve dikkate alınmaktadır. Kimse TEB’in olmadığı bir Türkiye’den bahsetmemektedir. Benimde görüşmelerde bulunduğum birçok üst düzey bürokrat TEB’in öneminin farkında olduğunu açıkça belirtmiştir. Tepkiler TEB’e değil bu örgüt içerisinde görevde bulunan gerek Merkez Heyeti gerekse Oda yöneticilerinedir. Bunların hataları bu büyük örgütü bu duruma düşürmektedir.

 

Kimse kimseyi kandırmasın koskoca meslek örgütümüze hiçbir şey olmaz. Beceriksiz yöneticilerin bizi yıkacaklar, bölecekler gibi felaket tellallığı yapmalarına hiç kimse inanmıyor. Sorun meslek örgütlerimizde değil onu iyi yönetemeyen kişilerde. Umuyorum bu kişilerde en kısa zamanda durumun farkına varıp ya kendilerine çekidüzen verirler ya da bu görevlerini gereği gibi yapabilecek kişilere devrederler. Unutmasınlar ki 52 yıllık bir meslek örgütünün yıpratılmasının tek sorumlusu kendileridir ve bu duruma bir an önce son vermezlerse bu mesleğin gelmiş geçmiş tüm üyelerinin iki elide yakalarında olacaktır.

 

 

Ecz. Mehmet Saydan

13/Kasım/2008


4.5 / 5 (34 Oy)
GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞINIZ
(Yayınlanmasını istemediğiniz sadece editöre hitaben yazdığınız yorumlarınızın başlık kısmına "YAYINLANMASIN" yazınız)

Ad-Soyad veya rümuz(Zorunlu alan):
E-Posta (Buraya bir mail adresi yazılmalıdır.Gerçek olması şart değildir):
Başlık (Buraya yazının başlığını kopyalayıp yapıştırınız)
Yorumunuz:


 OKUYUCU YORUMLARI

GÖNDEREN: İHSAN
TARİH: (18-11-2008) 00:20
BAŞLIK: eleştiri
YORUM: bu olumsuz tenkitleri çoktan haketmişlerdi.Bir an önce gereğinin yapılmasını ümid ediyorum..

GÖNDEREN: çağlayan
TARİH: (14-11-2008) 13:39
BAŞLIK: tebrikler
YORUM: az bile yazmışşınız.başlarda teisi yeterli bulmamıştım ama giderek bu mesleği kurtarabilecek tek örgüt olma yalundasınız.daha çok eczacıya ulaşma yolları aranmalı çevremıze daha çok teisi anlatmalıyız.tirajı yuksek gazatelerde daha çok görünmeliyiz.böylece teb ve odalar daha çok sorgulanacaktır.TEB in adınıda TEYB(TURKİYE ECZACILARINI YOK ETME BİRLİĞİ) olarak değiştirmeyi tekif ediyorum.
saygılar


FOTOĞRAF GALERİSİ
 
 

    

Powered by: PHPCow.com