Ana Sayfa > Yazarın Köşesi > DEV BİR ŞİRKETE AMATÖR YÖNETİM KURULU

DEV BİR ŞİRKETE AMATÖR YÖNETİM KURULU


28-09-2008 17:54

             EDİTÖR             

Yıllık cirosu 10 milyar YTL olan bir şirket ve bu şirketin amatörlerden oluşan yönetim kurulu olur mu?

...

 
Serbest eczane eczacılığı yapan eczacılar yasa gereği odalarımıza ve dolayısıyla Türk Eczacıları Birliği’ne üye olmak zorundalar. Bunun yanı sıra kamu ve özel sektörde çalışan eczacılarda adı geçen meslek örgütümüze istekleri dâhilinde üye olmaktadırlar. Kısacası üyelerinin büyük bir çoğunluğu üniversite mezunu tüccarlardan oluşan diğer kısmı da toplumun en saygın tabakası sayılan akademisyenlerden oluşan bir meslek örgütünden bahsediyoruz.

 

Burada tüccar sözü bazı kişileri rahatsız edebilir ama ben bir ürünü alıp satan kişinin tüccar olduğunu düşünüyorum. Bu ürünü alırken bir para veriyorsanız ve satarken de bir para alıyorsanız ve de bir miktar kâr ediyorsanız, bu işi kamu yararına falan yapıyor olmanız ticaret yaptığınız gerçeğini değiştirmez. Evet, sonuç olarak biz ilaç satıyoruz bunu ticari bir mal olarak görmek hoşumuza gitmiyor ama sonuçta yaptığımız budur. Görmezden gelmek bizi masum bir hizmetkâr yapmaz. Ayrıca hizmetkâr olmaktansa görevini şerefiyle yapan bir tüccar olmayı tercih ederim.

 

Bu açıklamadan sonra dönelim meslek örgütümüze, 24000 civarında üyesiyle son derece saygın, büyük ve zengin bir meslek örgütünden bahsediyoruz. 24000 e yakın eczane eczacısının adına devlete bir yıl boyunca satılacak 10 milyar YTL tutarında ilacın ne şartlarla satılacağının pazarlığını yapacak yetkide bir örgüt. Türkiye’de ilaç pazarının 10 milyar YTL olduğuna bir kez daha dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu, birçok para babasının iştahını kabartacak kadar büyük bir para. Yani TEB, doğal olarak yılda 10 milyar YTL tutarında ciro yapacak büyük bir şirketin yönetim kurulu gibi hareket ediyor. Bugün ülkemizde adını hepimizin bir çırpıda söyleyebileceği birçok zenginin holdingi yılda bu kadar ciro yapmıyor. Anlayacağınız 24000 ortağı olan bu şirket Türkiye’nin en büyük şirketlerinden birisi ve bu şirketin yönetim kuruluda en önemli yönetim kurullarından birisidir.

 

Şimdi kendimize soralım, bu büyüklükte bir şirketiniz olsaydı yönetim kurulunu bugünkü TEB merkez heyetinden oluşturur muydunuz? Yani bu kadar acemi ve amatör kişilerin bu şirketi yönetmesini kabul edebilir miydiniz? Bir de bu yönetim kuruluna bağlı olarak çalışan genel müdürlük diye vasıflandırabileceğimiz odalarımız var. Bu odaların yöneticilerini şöyle bir gözünüzün önünden geçirmenizi istiyorum. Sahibi olduğunuz bu şirketin genel müdürlüğüne layık göreceğiniz profesyonellikte kaç kişi görüyorsunuz? Bir elin parmaklarını geçmiyor değil mi? Şirketimizin devamlı batmakta olmasının asıl sebebi bu kadar büyük bir şirketin amatörler tarafından yönetilmeye çalışılmasındandır.

 

Değerli meslektaşlarım, artık biz de kim olduğumuzun ve nelere hükmettiğimizin farkına varmalıyız. Hepimizin ortağı olduğu bu devasa şirketi yönetecek kişileri daha dikkatli seçmek ve bunu yapabilecek kapasitede kişileri göreve getirmek zorundayız. Göreve getirdiğimiz TEB Merkez Heyeti’nin yöneticileri kendilerinin amatör olduğunu bilerek profesyonellerden yardım almalı ve bu şirket artık tüm ülkemizin ilaç pazarını kontrol eden bir şirket gibi yönetilmeli. Pazarlıklar profesyoneller tarafından bizim adımıza yapılmalı. Piyasanın acımasız kurallarına ancak gerçek bir şirketin yöneticileri gibi davranarak dayanabiliriz. Direnemezseniz bu işi yapacak başkalarına yer açmış olursunuz. Yok, oluşunuzdan sonra ortaya çıkacak boşluğu çok kısa bir süre de dolduracaklarından hiç şüpheniz olmasın.

 

24000 ortağı olan bu büyük şirketin ortakları olan biz eczacılar, yönetim kurulu üyeleri durumundaki TEB Merkez Heyeti üyeleri ve Genel müdürlük durumundaki eczacı odalarının yöneticileri durumu bir kez daha profesyonelce düşünüp bu şirketin kazanç grafiklerini yeniden yükselişe çevirecek bir şeyler yapmalıyız. Bu güne kadar ki amatörce çırpınışlarımızın bir işe yaramadığını hepimiz gördük. O halde bu yöntemin bir gün işe yarayacağını beklemek saflık olur. Sevimli amatörce bir çaba sadece izleyenleri güldürmeye yetiyor ama bizim daha fazlasına ihtiyacımız olduğu unutulmamalıdır.

Ecz. Mehmet Saydan


4.5 / 5 (18 Oy)
GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞINIZ
(Yayınlanmasını istemediğiniz sadece editöre hitaben yazdığınız yorumlarınızın başlık kısmına "YAYINLANMASIN" yazınız)

Ad-Soyad veya rümuz(Zorunlu alan):
E-Posta (Buraya bir mail adresi yazılmalıdır.Gerçek olması şart değildir):
Başlık (Buraya yazının başlığını kopyalayıp yapıştırınız)
Yorumunuz:


 OKUYUCU YORUMLARI

GÖNDEREN: Ecz. Emre Yücel
TARİH: (05-10-2008) 15:21
BAŞLIK: DEV BİR ŞİRKETE AMATÖR YÖNETİM KURULU
YORUM: Bu yazıda belirtilen profesyonel bir yönetime katılmamak mümkün değil. Aslında 48 yıldır eczacılık görevini yapmakta olan sevgili babamın sözlerini her bulduğum ortamda, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ne öğrenci olarak girdiğimden beri tekrar etmekteyim. Babam olduğu için, canlı örnekleri açıkça ortada olduğu için. 1. Profesyonel bir yönetim olmalıdır. Bu yönetim Alman firma yönetim sistemindeki sendikanın yöneticileri denetlediği gibi eczacılardan oluşan bir heyetin yöneticileri denetlediği ikili bir sistem olabilir. 2. Her eczane bir kamu yatırımıdır. Kamu yatırımları bedava ve kolay yapılmazlar. Yapılan bu yatırımlar bir eczacı vefat ettikten sonra hiçliğe gitmektedir. Bunun yerine noter sistemine benzer bir sistemle eczacılar seçilmelidir. 3. Hem kamu hem ticaret olduğu için ve ilacın istismara yatkın çok ciddiyet isteyen bir halk sağlığı metası olmasından dolayı, profesyonel ekipler tarafından kendi kendimizi ciddiyetle denetleyebilmemiz gerekir. Eğer böyle olsa, eşitsizlikler kalkar, eczacı mezun sayısını sınırlar ve herhangi bir yolsuzluğu önleriz. Daha söylenecek çok şey var. Ancak buradaki fikir güzeldir.

GÖNDEREN: ÇİĞDEM ABAŞ
TARİH: (04-10-2008) 14:06
BAŞLIK: dev bir şirketin yönetim kurulu
YORUM: Merhaba,yazılarınızı beğeniyle okuyorum.Profesyonelce yönetilmemiz gerektiğine katılıyorum.Maaşlı olarak TEB de avukat,işletmeci,muhasebeci,eczacı çalıştırılabilir.Eğer yasalar zincir eczanelere izin verir hale gelirse,mevcut eczane düzenimizi korumak için TEB Eczanesi şeklinde zincir eczane kurabilirmiyiz?8 yıllık eczane eczacısıyım. TEB in kredisini almak dışında bir faydasını görmedim.Yine de hükümetin sözleşmeler konusunda TEB i devre dışı bırakma çabalarına çok sinirleniyorum.Yapabiliriz demeyi bir yana bırakıp,birşeyler yapabiliyor olmayı inanın çok istiyorum.saygılar sunarım.


FOTOĞRAF GALERİSİ
 
 

    

Powered by: PHPCow.com