Ana Sayfa > Yorum > ÖZÜR DİLEMEK AYAĞA DÜŞTÜ!

ÖZÜR DİLEMEK AYAĞA DÜŞTÜ!


25-12-2008 16:31

             EDİTÖR             

Özür dilemek bir erdemdir ama özür dilemenin bir başka sonucu da yaptığımız bu yanlıştan ders çıkarıp tekrar etmemeye azami özeni göstermektir.

Herkes özür diliyor.

 

        

Hata yapmak insan olmanın doğasında vardır. Hepimiz zaman zaman yanlışlar, haksızlıklar yapabiliriz. Bunu fark ettiğimiz zamanda insan olmanın en büyük erdemi olarak özür dileriz. Bu yanlışımızdan zarar görenlerin gönüllerini almaya çalışırız. Belki bizi affederler ama gönülleri kırılmıştır bir kere artık asla eskisi gibi olmayacaktır. Yine de affederler bizi, hiç olmazsa affetmiş gibi davranırlar ve o gönül kırıklığının zaman içinde unutulmasını beklerler.

         Özür dilemek bir erdemdir ama özür dilemenin bir başka sonucu da yaptığımız bu yanlıştan ders çıkarıp tekrar etmemeye azami özeni göstermektir.

         Bu açıklamalar ışığında son günlerde bazı davranışların beni çok şaşırttığını belirtmek isterim. Mesela Adalet Bakanı gözaltında işkence görerek hayatını kaybeden Engin Ceber için özür diliyor, Sözde soykırım yapıldığı için bir takım sözde aydın ve ne yaptıklarını bilmeden bu sözde aydınların peşinden giden bir grup yalaka Ermeni’lerden özür diliyor, Kültür ve Turizm Bakanı Maraş olaylarından dolayı Alevilerden özür diliyor. Kısacası ortalıkta özürler uçuşuyor. Bu da özür dilemeyi erdem olmaktan çıkarıp, her yaptığın hatadan sonra kurtulmak için bir özür dile gitsin kavramını ortaya çıkarıyor.

         Esasen devletin bakanlarının böyle özür dileyerek kenara çekilmelerini anlamak mümkün değil. Devlet özür dilerken, özür dilediği kişi veya toplumların yaralarını da sarmak zorundadır. Devletler kuru kuru yarım ağızla özür dileyemez, dilememelidir. Devletlerin arşivlerinde yazılı tarihi bilgiler, tarihçiler tarafından incelenip sonuca vardırılmadıkça kendini aydın sanan kişiler de ülkelerini sıkıntıya sokacak şekilde olduk olmadık şekilde özür dilemeye kalkmamalıdır. Yani özür ne devletler ne de insanlar tarafından gereksizce kullanılıp kirletilecek bir kavram değildir.


Ecz. Mehmet Saydan


GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞINIZ
(Yayınlanmasını istemediğiniz sadece editöre hitaben yazdığınız yorumlarınızın başlık kısmına "YAYINLANMASIN" yazınız)

Ad-Soyad veya rümuz(Zorunlu alan):
E-Posta (Buraya bir mail adresi yazılmalıdır.Gerçek olması şart değildir):
Başlık (Buraya yazının başlığını kopyalayıp yapıştırınız)
Yorumunuz:


 OKUYUCU YORUMLARI


FOTOĞRAF GALERİSİ
 
 

    

Powered by: PHPCow.com