Ana Sayfa > Duyurular > KAMU KURUM İSKONTOSUNDAN ECZACILAR ZARAR EDİYOR MU?

KAMU KURUM İSKONTOSUNDAN ECZACILAR ZARAR EDİYOR MU?


21-01-2009 11:35

             EDİTÖR             

Yıllardır eczacılara zarar olarak gösterilen kamu kurum iskontosu, eczacıları gerçekten mağdur ediyor mu?

...

 

Kamu kurum iskontosundan eczacılar zarar ediyor mu?

 

         TEB kendi menfaatleri çerçevesinde kaybettiği imkânları geri alabilmek için eczacıları ayağa kaldırmak maksadıyla kamu kurum iskontosunun eczaneler üzerinden yapılması sonucunda eczanelerin %3 e varan miktarlarda zarar ettiği yalanını uydurmuştur. Bu yalanı söyleyerek eczacıları ayağa kaldırmayı başardıktan sonra maalesef bu yalana kendileri de inanmış ve televizyon programlarında bunu dile getirerek hem kendilerini hem de tüm eczacıları hesap bilmez insanlar durumunda bırakmışlardır.

         Bütün meslektaşlarımızın bu konuyu daha iyi anlayabilmeleri için kamu kurum iskontosunun eczacıları nasıl etkilediğini veya etkilemediğini örneklerle anlatmak istiyorum.

         Örnek olarak; Kamu kurum iskontosu 11, fiyatı 10 TL den ucuz bir ilaç seçelim.

Saneloc 50 mg 30 Tb

Bu ilacın kutu üzerindeki satış fiyatı 6,56 TL dir.

İlacın kamuya satış fiyatı 5,85 TL dir.

Bir an için kutunun üzerindeki 6,56 TL rakamını unutun. Farzedin ki bu ilacın perakende satış fiyatı 5,85 TL.

Biz bu ilacı depodan kaç liraya alıyoruz?
Proforma faturadan da görüleceği gibi Kdv dahil 4,68 TL.

4,68 TL’ye aldığımız bu ilaçtan %25 para kazanacağımıza göre ekleyelim bu oranı;

4,68 x 25/100 =1,17 TL

4,68 + 1,17 = 5,85 TL (ilacın KDV dahil satış fiyatı)

 

Bu hesaplamaların tercümesine gelince; Adı geçen ilacın gerçek satış fiyatı 5,85 TL dir. Bu ilacı 4,68 TL’ye alan eczacı yasal %25 kar oranını ekleyerek 5,85 TL’ye satmalıdır. Zaten bu fiyata satmaktadır. Yani her hangi bir zararı yoktur.

Şimdi gelelim ilacın üzerinde bulunan ve bu işin başında unuttuğumuz kutunun üzerindeki fiyata. 6,56 TL olan bu fiyat ilacın satılabileceği en yüksek fiyattır. Eczacı ilacı bu fiyata kadar satabilir.

 

Kısacası devlet eczacıya şunu söylemektedir.

 

“Ben bu ilacı 5,85 TL’ye alırım. Sen parasını ödeyerek bu ilacı almak isteyene 6,56 TL’ye sat aradaki 0,71 TL’de kasana koyacağın ekstra kârdır. Sana helal olsun. Al güle güle harca” demektedir.

 

Değerli meslektaşlarım,

 

Kamu kurum iskontosunun eczacıya zararı, bu iskontolardaki değişikliği eczanelerimize yansıtmayan firmaların tutumundan kaynaklanmaktadır. Bu iskontoların kaldırılmasını istemek yerine firmaların değişikliklerde ortaya çıkan farkları eczanelere ödemesini mecburi hale getirecek düzenlemeler üzerinde çalışılması gerekirdi.

Bu iskontolar ilk olarak uygulanmaya başladığı zaman eczanelerimiz büyük zarar görmüştü. Oysa şimdi bu iskontoların hemen hemen tamamı eczanelere düzgün olarak iletilmektedir. Bu güne kadar bu iskontoların bütün zararlarını taşımış olan eczacıların bundan sonra hiç olmazsa nakit parayla satılan ilaçlarda ekstra bir kazanç sağlamasını engellemek hiç de akıllıca bir davranış olmaz.

TEB’in acemi yöneticilerinin bu tip hesap işlerini bir bilene sorarak hareket etmeleri uygun olacaktır. Aksi takdirde, kaş yapalım derken göz çıkaracakları ortadadır.

 

Ecz.Mehmet Saydan

 


4.5 / 5 (19 Oy)
GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞINIZ
(Yayınlanmasını istemediğiniz sadece editöre hitaben yazdığınız yorumlarınızın başlık kısmına "YAYINLANMASIN" yazınız)

Ad-Soyad veya rümuz(Zorunlu alan):
E-Posta (Buraya bir mail adresi yazılmalıdır.Gerçek olması şart değildir):
Başlık (Buraya yazının başlığını kopyalayıp yapıştırınız)
Yorumunuz:


 OKUYUCU YORUMLARI

GÖNDEREN: SELİM YALIN
TARİH: (22-01-2009) 08:37
BAŞLIK: Kamu kurum iskontosundan eczacılar zarar ediyor mu?
YORUM: PEKİ SİZİN DAHA DÜNE KADAR AKLINIZ NERDEYDİ?SİZDE TEB İLE BİRLİKTE BU EYLEME GİTTİNİZ.ECZACILARIMIZA ARTIK YETER DEDİRTİNİZ.BU AŞAMADAN SONRA POLİTİKACILARIMIZ GİBİ 90 DERECE DÖNÜYORSUNUZ.DAHA ÖNCE BÖYLE SÖYLESEYDİNİZ.BEN HİÇ BİR ZAMAN TEB'İN YAPTIKLARININ TAMAMEN DOĞRU OLDUĞUNU SÖYLEMEDİM.AMA ECZACI MİLLETİ KOYUN MİSALİDİR.BU TEB BİZDEN SÖZLEŞME BEDELİNİ ALACAK HİÇ OLMASSA İNDİRİM YAPTIRALIM.HANGİMİZE SORDU 4 OKUL 2 HASTANE YAPACAĞINI BUNUDA GÖĞSÜNÜ GERE GERE SÖYLÜYOR.MADEM ECZACI KÖTÜ DURUMDA ODA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPSIN.PARALARIMIZI TEKRAR DEVLETE VERMESİN.

GÖNDEREN: Ecz.Şafak ÇETİN
TARİH: (21-01-2009) 17:20
BAŞLIK: Kamu kurum iskontosundan eczacılar zarar ediyor mu?
YORUM: çok haklısınız ben bu hesabı birçok eczacı arkadaşıma anlatamadım.herkes kamu iskontosunun parakende fiyatından yapılmasıyla eczacı karındam %3,5 civarı zarar ediyormuş gibi gözükmesine kafayı takmış.elden parakende satışlarda elde ettiğimiz ortalama  -15 arası fazla kar cebibize kalıyor bunu kimse hesap etmiyor. yuvarlak bir hesapla 100 tl kamu satışında onların hesabına göre ettiğimiz zararı zaten 20 tl elden satışla çıkarıyoruz gerisi gerisi kar. asıl önemli olan eczacıya lütfetmiş gibi göründükleri,birinci ciro gurubunda yer alan eczacı arkadaşlarımızın sıfırladıkları eczacı iskontosundan kayıplarını son grupta yer alan arkadaşlarımızdan misliyle çıkardıklarının görmemezlikten gelinmesi.fatura ödemelerinin ugulamada 15 gün daha uzatılması bunların bir kazanç olduğunu düşünmüyorum.


FOTOĞRAF GALERİSİ
 
 

    

Powered by: PHPCow.com