Ana Sayfa > Haberiniz Olsun! > AKILLI KART UYGULAMASINDA GELİNEN NOKTA

AKILLI KART UYGULAMASINDA GELİNEN NOKTA


13-09-2008 21:16

             EDİTÖR             

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun Operasyonel Sistemlerindeki Verileri Tek Bir Yapıda Toplayan Akıllı Kart İçin Pilot Bölge Seçilen Bolu'da, Eczacılara Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi. Toplantıda En Çok Parmak İzi Şartı Getirilmesinin Sakıncaları Üzerinde Duruldu.

Akıllı kart ünitesi

 
 Akıllı Kart Uygulamasında Eczacılar Parmak İzi Şartına Soğuk Bakıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun Operasyonel Sistemlerindeki Verileri Tek Bir Yapıda Toplayan Akıllı Kart İçin Pilot Bölge Seçilen Bolu'da, Eczacılara Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi. Toplantıda En Çok Parmak İzi Şartı Getirilmesinin Sakıncaları Üzerinde Duruldu. 

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun operasyonel sistemlerindeki verileri tek bir yapıda toplayan akıllı kart için pilot bölge seçilen Bolu'da, eczacılara bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda en çok parmak izi şartı getirilmesinin sakıncaları üzerinde duruldu.

Bolu Köroğlu Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirilen toplantıya, Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Sunumu Genel Müdürü Recep Karapınar, Teknoloji ve İş Geliştirme Daire Başkanı Sami Kıraçlı, Medula sistemi yöneticisi Alparslan Demirtaş, TÜBİTAK proje yürütücüsü Oktay Adalıer, diğer yetkililer ile eczacılar katıldı.

Toplantıya katılan Sakarya Eczacılar Odası Başkanı Orhan Yontar, eczacıların yaşabilecekleri sorunları anlattı. Yontar, Bolu'nun pilot il olmasına rağmen uygulamanın mevzuatının yapılması gerektiğine vurgu yaparak, şunları söyledi: "Sisteme raporu kim girecek? Girenin branşı ne olacak? Ekrana atılan reçetenin sorumlusu kim olacak? Sağlık Bakanlığı'na bağlı hekimlerin elektronik reçeteleri yazımında ve sisteme atımında hiçbir mesuliyetinin olmayacağı, sorumlunun eczacılar olacağı belirtiliyor. Rapor yanlış girilmişse eczası sorumlu olacak. Böyle bir şey olamaz. E-reçeteyi doktor yazıyor, sistem sorguluyor, havuza atıyor. Biz elimizde olmayan bir belgenin sanal âlemden çıkan bir belgenin altına imzamızı atamayız."

Yontar, akıllı kart uygulamasında bir geçiş dönemi yaşandığını, bundan dolayı hızlı hareket edildiğini kaydetti.

PARMAK İZİ SIKINTISI

Toplantıya katılan eczacılar, ilaçların verilmesi esnasında güvenlik için parmak izi alınacak olmasında yaşanacak sıkıntıları şöyle dile getirdi: "Hastanede yatan bir hasta, parmak izi karşılığında nasıl ilaç alabilecek? Daha önce hastanın yakınları ilaç alabiliyordu, şimdi nasıl olacak?"

Eczacılar, sabah eczaneyi açtıklarında sistemi parmak iziyle çalıştıracak olmalarına da, "Bizim hiç tatilimiz olmayacak mı?" diyerek tepki gösterdi.

TÜBİTAK proje yürütücüsü Oktay Adalıer, eczacıların parmak iziyle sistemi çalışacak olmasının kontrol amacı taşıdığını ifade etti. Hastanın ilacının aileden başka birinin alabileceğini belirten Adalıer, şunları söyledi: "İlaç için hastanın gelmesine gerek yok. Yerine kim geliyorsa onun bir kartı olması gerekiyor. Kendi kartıyla birlikte hastanın kartını taktığında ilacı alabilecek. Hasta kartının takılmasındaki amaç hasta bilgilerinin ekrana gelmesidir. Arkasından alan kişinin kartının takılmasının amacı ilacı aldığının göstergesi olacak. Hastanın parmak izinin alınmasına gerek yok. Sadece hastanın kartının pin numarasının girilmesi gerekecek."

Adalıer, Bolu'da şu ana kadar binin üzerinde kişiye akıllı kart verildiğini, bu rakamın ay sonunda 2 bin 500'e ulaşmasını beklediklerini aktardı. Adalıer, eczanelere akıllı kart sistemini kurmaya devam ettiklerini aktardı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Sunumu Genel Müdürü Recep Karapınar da, Bolu'ya her ay gelerek toplantı düzenleyeceklerini ve yaşanabilecek sorunların çözümüne yardımcı olacaklarını söyledi. Karapınar, eczacılara, "Aynı amaç doğrultusunda çalışıyoruz. Sorunların çözümü için sizinle işbirliği içerisinde olarak ortak platformda konuşuyor olabilmemiz gerekiyor." dedi. Karapınar, sistemin sağlıkta yaşanan sorunların önüne geçeceğini dile getirdi.

AKILLI KART NE GETİRİYOR

Uygulama ile nüfus cüzdanı, sağlık karnesi, ehliyet ve vergi kimlik kartı tek kartta toplanacak. Vatandaşların tek kart ile tüm kamu kurumlarından hizmet alması mümkün olacak. Akıllı kart ilk aşamada sağlık ve sosyal güvenlik alanlarında kullanılacak. Akıllı kart uygulamasıyla sigorta kayıp ve kaçaklarının engellenmesi, işlemlerin hızlandırılması ve veri kayıplarının önlenmesi sağlanacak. Parmak izi uygulamasıyla sağlık karnesinin mükerrer kullanımı önlenecek.

Akıllı kart, başkasının karnesiyle hizmet alma anlamındaki yolsuzluğu tamamen bitirecek. Ayrıca organize şekilde yürütülen reçete ve karne yolsuzlukları son bulacak. Eczanelerin, anlaştıkları kişilerin karnelerine ilaç yazarak devleti dolandırmalarının önüne geçilecek. Tüm vatandaşlar tarafından kullanılan tek bir akıllı kart olacak. Tek kart ile tüm kamu kurumlarından hizmet alınacak. Kamu kurumlarında işlemler daha hızlı olacak, bekleme süresi kısalacak.

Hak etmeyenlerin başkasının adıyla hizmet alması önlenecek. Reçete, sağlık raporu ve sağlık karnesi yolsuzlukları son bulacak. Mevzuata aykırı işlem yapılması engellenecek. Parmak izi bulunan kartı, sadece sahibi kullanacak. (CİHAN)
 

3 / 5 (2 Oy)
GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞINIZ
(Yayınlanmasını istemediğiniz sadece editöre hitaben yazdığınız yorumlarınızın başlık kısmına "YAYINLANMASIN" yazınız)

Ad-Soyad veya rümuz(Zorunlu alan):
E-Posta (Buraya bir mail adresi yazılmalıdır.Gerçek olması şart değildir):
Başlık (Buraya yazının başlığını kopyalayıp yapıştırınız)
Yorumunuz:


 OKUYUCU YORUMLARI


FOTOĞRAF GALERİSİ
 
 

    

Powered by: PHPCow.com