Ana Sayfa > Haberiniz Olsun! > TEİS, TARIM BAKANLIĞINA İLAÇTAN ELİNİ ÇEK DEDİ.

TEİS, TARIM BAKANLIĞINA İLAÇTAN ELİNİ ÇEK DEDİ.


04-09-2008 15:15

             EDİTÖR             

TEİS Genel Başkanı Ecz Nurten Saydan ve beraberindeki eczacılar Ankara Kızılay'da yaptıkları bir basın toplantısı ile Tarım Bakanlığını protesto edecek bir faks eylemi başlattı.

Faks

 
 Eczacılar Tarım Bakanlığına 'kendi işine bak' dedi.

Sağlık Bakanlığınca, ruhsatlandırma, kontrol ve denetimi yapılan bebek mamaları, bitkisel ürünler ve vitaminlerin Tarım Bakanlığınca ruhsatlandırılmaya başlanmasına tepki gösteren eczacılar, "ilaç, Tarım Bakanlığının değil, Sağlık Bakanlığının uzmanlık alanıdır" dedi.

Sağlık Bakanlığınca, ruhsatlandırma, kontrol ve denetimi yapılan bebek mamaları, bitkisel ürünler ve vitaminlerin Tarım Bakanlığınca ruhsatlandırılmaya başlanmasına tepki gösteren eczacılar, "ilaç, Tarım Bakanlığının değil, Sağlık Bakanlığının uzmanlık alanıdır" dedi.

Tarım Bakanlığına "kendi işine bak" diyen eczacılar, Tüm Eczacı İşverenler Sendikasının (TEİS) çağrısı ile dün Kızılay Gima önünde basın açıklaması yapıp, bakanlığa protesto faksı çektiler. TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, ruhsatlandırma, kontrol ve denetiminin Sağlık Bakanlığında olması gereken, bebek mamaları, bitkisel ürünler ve vitaminlerin "ilaç" kapsamından çıkarılıp, "gıda" kapsamına alınması ve kontrolsüz satışı ile doğabilecek zararlara dikkat çekti.

İlaç formunda olan tüm ürünlerin ister bitki kökenli, ister kimyasal kökenli olsun "ilaç" olduğunu belirten ve kontrolsüz, bilinçsiz tüketiminin halk sağlığına telafisi imkansız zararlar vereceği uyarısını yineleyen Saydan, "bitkiseldir ve zararsızdır" diye lanse edilerek satılan bitkisel zayıflama ilaçlarından dolayı bir gazetecinin ölümünü örnek gösterdi.


Tehlikeli yetki değişimi

Tarım Bakanlığının ruhsatlandırma ve denetim yetkisinde bulunan bu tür ürünlerin sağlıklı bir şekilde ne ilk kontrollerinin, ne satış, ne de ilaç etkileşme ve yan etki bildirimlerinin yapılabildiğini kaydeden Saydan, belki de ülkenin çeşitli yerlerinde, kamuoyuna yansımayan yeni can kayıpları yaşandığını, tespiti yapılamayan kalıcı hastalıklara yakalanan insanların olduğunu dile getirdi.

Saydan, şimdi ise on binlerce çeşit bitkisel ürünün, firma beyanlarını esas alarak binlerce satış noktasından satışa sunulmasına izin veren Tarım Bakanlığının, hazırlığını sürdürdüğü "Takviye Edici Gıdalar" tebliğinde getireceği düzenleme ile ilacın tanımında kullanılan tüm terimleri kullanarak yeni bir "Takviye Edici Gıda" tanımını yürürlüğe koymak istediğini söyledi.

Yeni düzenleme ile tüketimi artırılmak, satışı yaygınlaştırılmak istenen ilaçların, Sağlık Bakanlığının yetkisinden çıkarılarak, Tarım Bakanlığı yetkisine alınmak istendiğinin altını çizen Saydan, "İlaç, Tarım Bakanlığının değil, Sağlık Bakanlığının uzmanlık alanıdır" dedi.


Saydan, Sağlık Bakanlığı'nı uyardıklarını bildirdi. (Ankara/EVRENSEL)

http://www.evrensel.net/haber.php?haber_id=36773


Teis: "Tarım Bakanlığı İlaçtan Elini Çeksin"

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, Tarım Bakanlığı'nın, "Takviye Edici Gıdalar Tebliği"ne Getireceği Düzenleme ile Bazı Bitkisel Kökenli İlaçların Tanımının Değiştirilerek Gıda Kapsamına Alınacağını Söyledi. Saydan, "İlaç, Sağlık Bakanlığı'nın Uzmanlık Alanıdır. Tarım Bakanlığı'nın Uzmanlık Alanı Değildir. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İlaçtan Elini Çekmelidir" Dedi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, Tarım Bakanlığı'nın, "Takviye Edici Gıdalar Tebliği"ne getireceği düzenleme ile bazı bitkisel kökenli ilaçların tanımının değiştirilerek, gıda kapsamına alınacağını söyledi. Saydan, "İlaç, Sağlık Bakanlığı'nın uzmanlık alanıdır. Tarım Bakanlığı'nın uzmanlık alanı değildir. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ilaçtan elini çekmelidir" dedi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası gerçekleştirdikleri faks eylemi ile Tarım Bakanlığı'nın, "Takviye Edici Gıdalar Tebliği"ne ilişkin çalışmalarını protesto ettiler.

TEİS Başkanı Nurten Saydan, yaptığı basın açıklamasında, Sağlık Bakanlığı'nca ruhsatlandırılan, kontrol ve denetimi yapılan bebek mamaları, bitkisel ürünler ve vitaminlerin son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerden sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca ruhsatlandırılmaya başlandığını söyledi. Bu düzenlemelerin yanlış olduğunu ifade eden Saydan, "İlaç formunda olan tüm ürünlerin ister bitkisel kökenli, ister kimyasal kökenli olsun "ilaç' olduğu, kontrolsüz ve bilinçsiz tüketiminin halk sağlığına telafisi imkansız zararlar vereceği eczacı örgütlerince ve sendikamızca kamuoyuna defalarca deklare edilmiştir" dedi. Saydan şunları söyledi:

"Bu öngörümüz, "bitkiseldir' ve "zararsızdır' diye lanse edilerek satışa sunulan ve kamuoyunun yakından bildiği bir bitkisel zayıflama ilacını kullanan basın mensubunun ölümü ile maalesef doğru çıktı. Ölüme neden olan ilacın tam olarak analizlerinin bile Tarım Bakanlığı'nca yapılamadığı yaşanan bu süreçte tüm kamuoyunca görülmüştür. Toplatma kararı ve işlemi bile Sağlık Bakanlığı'nca yapılabilmiştir. Tarım Bakanlığı'nın ruhsatlandırma ve denetleme yetkisinde bulunan bu tip ürünlerin sağlıklı bir şekilde ne ilk kontrolleri, ne satış sonrası kontrolleri ne de ilaç etkileşme ve yan etki bildirimleri yapılabilmektedir. Belki de ülkenin çeşitli yerlerinde kamuoyuna yansımayan yeni can kayıpları yaşanmakta, henüz tespiti yapılamayan kalıcı hastalıklara yakalanarak sağlığını kaybeden insanlarımız olmaktadır."

-İLAÇ SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN UZMANLIK ALANIDIR-

TEİS Başkanı Saydan, Tarım Bakanlığı'nın, hazırlamakta olduğu "Takviye Edici Gıdalar Tebliği"nde getireceği düzenleme ile ilacın tanımında kullanılan tüm terimleri kullanarak yeni bir takviye edici gıda tanımını yürürlüğe sokmak istediğini belirtti. Bu yeni düzenleme ile tüketimi arttırılmak ve satışı yaygınlaştırılmak istenen ilaçların Sağlık Bakanlığı'nın yetkisinden çıkarılmasının ve Tarım Bakanlığı'nın yetkisine geçirilmesinin önünün açılmak istendiğini bildiren Saydan, "İlaç, Sağlık Bakanlığı'nın uzmanlık alanıdır. Tarım Bakanlığı'nın uzmanlık alanı değildir. Bugüne kadar yapılan uygulamalardan ve yaşananlardan dolayı tüm kamuoyu ilaç formunda olan bütün ürünlerin Sağlık Bakanlığı'nca ruhsatlandırılması gerektiği gerçeğini görmüştür. İlaç Sağlık Bakanlığı'nın denetiminde ve yetkisinde olmalıdır" dedi. Saydan şöyle devam etti:

"Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı analizleri yapamayan, uzmanlık alanı ilaç olmayan, kansere neden olan tarım ilaçlarının tüketimi ve kontrolünü bile tam olarak denetleyemeyen Tarım Bakanlığı'nın; tanımını değiştirip gıda kapsamına aldığı bitkisel kökenli ilaçlarla ilgili yaptığı düzenlemelerin tamamı iptal edilerek yetkiler Sağlık Bakanlığı'na devredilmeli, insanımızın sağlığı olumsuz etkilenmelerden korunmalı, Tarım Bakanlığı da kendi faaliyet konusuna geri dönmelidir.

Bebek bezleri ve oyuncaklarla ilgili yetki bile Sağlık Bakanlığı'ndayken tüm ilaç ve ilaç formundaki ürünlerle ilgili yetki Sağlık Bakanlığı'nın olmalı, ilaç her zaman eczanelerden ve eczacılar eliyle satılmalıdır. Bitkiyi bitki olarak kullanırsanız zararsız olabilir; ancak ilaç gibi kullanacak olursanız hayatınızdan olabilirsiniz. Bu nedenle bitkisel, kimyasal olsun her türlü maddenin birbirleriyle etkileşebileceğini unutmadan, eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız. Sabah içtiğiniz bir bardak ıhlamur ya da ada çayı ile tansiyon ilacının etkileşebileceğini göz önünde bulundurunuz. Ve eczacıya danışmanın önemini daha iyi anlayacaksınız.

Tarım Bakanlığı görev alanı içinde olup yeterince kontrol edilmediği için vatandaşlarımıza satılan kaçak etleri her gün duyduğumuz hijyen kurallarına uygun üretilmeyen gıdalar vatandaşlarımızın sağlığını tehdit ederken, Tarım Bakanlığı'nın ilaçla uğraşmasını hayretle izliyoruz. Bazı ilaçlarda takviye edici gıda ismi verilerek vatandaşlarımızın sağlığının tehdit edilmesini ve yeni kurbanlar verilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Tarım Bakanlığı yetkililerine önerimiz asli görevlerine dönerek, ilaçtan ellerini çekmelidir. Vatandaşlarımızın, geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ipotek koyacak bu düzenlemelere "dur' demeye çağırıyoruz."

Saydan ve beraberindeki eczacılar, taleplerinin yer aldığı metni Tarım Bakanlığı'na faks çekerek gönderdiler.(ANKA)

(DNZ/ZG) 


GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞINIZ
(Yayınlanmasını istemediğiniz sadece editöre hitaben yazdığınız yorumlarınızın başlık kısmına "YAYINLANMASIN" yazınız)

Ad-Soyad veya rümuz(Zorunlu alan):
E-Posta (Buraya bir mail adresi yazılmalıdır.Gerçek olması şart değildir):
Başlık (Buraya yazının başlığını kopyalayıp yapıştırınız)
Yorumunuz:


 OKUYUCU YORUMLARI


FOTOĞRAF GALERİSİ
 
 

    

Powered by: PHPCow.com